Job crafting to małe, czasami niewodoczne dla innych zmiany w obszarze pracy, które pozwalają nam przekształcić ją i dostosować do naszego potencjału i potrzeb jakie mamy w danym momencie życia.
Job Crafting nie jest wywróceniem pracy do góry nogami. Nie jest rewolucją a ewolucją pracy, która czerpie z naszych zasobów, patrzy na nasze zainteresowania i dba o obszary życia, które są w danym czasie dla nas ważne. Czasami zmiany są niewidoczne dla innych ale nam przynoszą polepszenie dobrostanu w pracy. Czy nie jest tak, że zmieniamy prace i mamy głębokie przekonanie że w nowym miejscu będzie inaczej, lepiej wręcz cudownie? I po paru miesiącach, kiedy opada pierwsze zauroczenie nowym miejscem, kiedy osiadamy w nowej firmie zaczynamy zauważać, że znowu coś jest nie tak. Zmieniliśmy status quo, nazwę firmy na wizytówce ale to nie pomogło i wracają znane myśli ” rzucę to w cholerę i byjade w Bieszczady”
Czy nie pasuje ci to co robisz czy jak to robisz?
Odpowiedź na to pytanie nie musi być prosta. Nie zastanawiamy się najczęściej na tym jak pracyjemy. Przychodzimy o określonej godzinie do pracy, robimy swoje , wychodzimy. Czasami nie do końca wiemy jaki jest zakres naszych obowiązków, a co dopiero zdawanie sobie sprawy czy to co robimy odpowiada naszemu potencjałowi. Bo co to jest nasz potencjał? Wielu z nas odpowie że ma potencjał na wysokie zarobki. Ale jak pokazują badania pieniądze to nie wszystko. Oczywiście jest to element ważny i potrzebujemy zaspokoić go aby czuć się bezpiecznie. Ale dlaczego wiele osób, które zarabiają godziwie odczuwa wypalenie zawodowe?
Czy w pracy chodzi tylko o kasę?
Kodeks pracy określa 40 godzinny tydzien pracy. Czyli 8 godziny każdego dnia spędzamy w pracy. Czasami jest to więcej. Mamy potrzeby aby oprócz pieniędzy praca dawała nam coś więcej. Takie jej elementy jak różnorodność, wyzwania, rozwój , autonomia, sprawczość, są dla nas ważne. Brak ich powoduje frustrację, nudę. Chcemy też aby nasza praca oddawał choć w jakiejś mierze wartości, które są dla nas ważne. Jesteśmy bardziej zaangażowani jeżeli rozumiemy po co robimy daną rzecz i jaki to ma większy sens. Chcemy aby ktoś zauważył i docenił jeżeli robimy coś dobrze. Potrzebujemy czuć, że nasi szefowie nie traktują nas tylko jako pozycję w arkuszu exel i największy koszt w firmie. Jeżeli nasza praca jest częścią czegoś większego, czegoś co pcha świat do przodu – tym lepiej. Lepiej pracyje się nam, jeżeli mamy dobre kontakty z innymi w pracy.
O co nam więc chodzi w tej pracy?
Zawsze o to sam. Zeby czuć się w niej dobrze. Badania psychologii pozytywnej pokazują, że chcemy przede wszystkim mieć dobry obraz samych siebie. O co tu chodzi? O to, że to co robimy ma ogromny wpływ na to jak postrzegamy samych siebie. Czasami pracyjąc na autopilocie, bez zatrzymania się i zadania sobie pytania – ale właściwie co ja robię i jakie ma to znaczenie, widzimy tylko czynności jakie wykonujemy. Księgowa może postrzegać siebie jako Panią exel, która w sumie nie robi nic sexy. Handlowiec to upierdliwiec, który tylko upycha produkty, usługi i w sumie świat mógłby bez niego istnieć. W pracy jobcraftingowej pracyjemy nad tym elementem w craftingu poznawczym
Druga rzecz, którą chcemy zaspokoić to sprawczość w tym co robimy. Mieć wpływ na to co się robi to móc pracować efektywnie, esencjonalnie. Ilu z nas tak pracyje? Niewielu. Jesteśmy zazwyczaj uwikłani w sprawy mega pilne, które wpadają nam na listę „to do” każdego dnia i kręcimy się często wokół własnego ogona. Jest tyle do zrobienia, że nie zastanawiamy się czy na pewno pownnam/powinienem to robić. Nie wiemy ile czasu poświecamy na dane zadanie bo nie mamy czasu zastanowić się nad tym. Nastawiony autopilot pcha nas do biegu z załadowanymi taczkami i jesteśmy przemęczeni ale z drugiej strony wzrasta poczucie, że sprawy najważniejsze nadal leża nietkniete. Narasta strach, że coś się wysypie . Crafting zadań to miejsce na reflesję nad zadaniami, które robimy.
Jest jeszcze jedne obszar, który jest ważny dla nas w kontekście pracy. Chcemy mieć dobre relacje z ludzmi z którymi pracyjemy. Potrzebujemy ich do ale także oni potrzebują nas. Job crafting daje przestrzeń do zastanowienia się kto jest nam potrzebny do pracy jakościowej, czego potrzebujemy od innych, ale także co my możemy im dać.
Job crafting daje możliwość sprawdzenia jak faktycznie pracujemy i określenia jak chcemy pracować. W pracy mającej na celu przekształcenie pracy zaczynamy od początku czyli od określenie co robimy dobrze, jak to robimy. Określany nasz koszych zasobów, w którym są nasze mocne strony, wartości, zainteresowania. To wszystko ma kolosalny wpływ na jakosć naszej pracy i przede wszystkim na nasze samopoczucie w niej. Nie każda praca musi być pasją ale fajnie byłoby ją lubić a nie w poniedziałek rano przy kawie w kuchni firmowej mówić „oby do piątku”. Jeżeli piątk jest napiękniejszym dniem tygodnia a szczególnie ten czas miedzy godziną 17:00 a 24:00 to znaczy, że coś jest nie tak. Warto więc przed automatycznym odpowiedzeniem sobie że miejsce pracy jest przyczyną naszego nieszczęścia, zacząć od zastanowienie się nad tym czy na pewno pracujemy w zgodzie z naszymi zasobami czyli nad tym jak pracyjemy i spróbować w pierwszej kolejności zrobic ten mały krok jakim jest dostosowanie pracy pod nas. Są to oddolne zmiany, poduktowane naszą świdomością tego jak pracyjemy najefektywniej, zdiagnozowaniem barier, które przeszkadzają nam w tej efektywnej pracy i wdrożeniu planu działania aby pracować tak jak się chce. Zmiany oddolne są najllepsze bo nie są narzucone i jeżeli sami dochodzimy do wniosku, że potrzebujemy coś przekształcić aby polepszyć swój dobrostan w pracy to za pewne zależy nam na nas samych, więc wdrożymy plan w życie. I nie będzie miało znaczenia,że nie będzie to spektakularna z efektem WOW na twarzach kolegów, ale mikro zmiana dostrzegana tylko przez nas
Czym wiec jest Job crafting ?
Job crafting początkowo był koncepcją z obszaru psychologii pracy. Obecnie staje się czymś więcej
- ideą, która zawiera w sobie poszanowanie różnorodności pracowników oraz uznanie, że nie ma jednej drogi do szczęcia w pracy
- strategią win-win, która pozwala zadbac o potrzeby zarówno pracowników, jak i pracodawców
- rozwiązaniem na potrzeby naszych czasów, które pełne są zmian i towarzyszących im niepewności
- naszą codziennością, bo przekształcamy pracę cały czas nawet o tym nie wiedząc.
- narzędziem, które może być wdrażane w firmach, aby zwiększyć dobrostan pracowników
- to kopentencja przyszłości – umiejętne przekształcanie tego jak pracujemy aby dostosować się do zmieniającego rynku pracy
źródło : film YouTube; zdjęcie Adobestock